Waldviertelské hrady na cestě svázané stuhou řeky Dyje

Waldviertelské hrady na cestě svázané stuhou řeky Dyje

Řemeslnou tradici, historii a krásu přírody severního Waldviertelu můžete obdivovat během téměř 70 km dlouhé cyklistické trasy kolem Německé a Moravské Dyje až k jejich soutoku u města Raabs an der Thaya.

Výchozím bodem je obec Groß Siegharts, která je pro četné tkalcovny považována za centrum waldviertelské textilní oblasti tzv. „Bandlkramerland“. Textilní muzeum nevystavuje exponáty pokryté prachem, ale naopak velmi živě prezentuje kousek historie regionu. Stroje na zpracování šňůr, pentlí a stuh, které se prodávaly po zemích celé podunajské monarchie, jsou stále funkční. V blízkosti muzea stojí renesanční zámek ze 16. století, vzniklý mnoha přestavbami z původní hradní pevnosti. V dřívější hradní kapli byly teprve před několika lety odhaleny fresky od Carla Carloneho z roku 1717.

Po asi 10 km cyklotrasy „Thayarunde“ za obcí Pfaffenschlag odbočkou na sever dorazíte k osadě „Siedlung Linde“. Jedná se o šest přesídlených farem, které byly vybudovány při vyklízení vojenského výcvikového prostoru Allentsteig. Osada vznikla během druhé světové války, byla vybudována jako „německá modelová farma“ podle typického waldviertelského třístranného statku.

Waldviertelské hrady na cestě svázané stuhou řeky Dyje

Odtud se vydejte po „Cyklostezce zřícenin“ přes Liebnitz do obce Karlstein an der Thaya, kde se na skalnatém ostrohu nad tržním městečkem tyčí zámek Karlstein přestavěný z původního gotického hradu. Navštivte také bylinkovou zahradu v pastýřském centru. Rozmanitost rostlin a léčivých bylin si můžete nejen prohlédnout, ale i vychutnat v podobě čaje, likérů, limonád nebo zmrzliny.

Pokračujte po cyklostezce „Kräuterrunde“ do obce Weikertschlag an der Thaya, která byla poprvé zmíněna v první polovině 12. století jako osada s hradem a kostelem. Na severovýchodě města se nachází římskokatolický farní kostel sv. Štěpána s kostnicí. Na severní straně se nachází hlavní otvor, tzv. „kostní žlab“, kterým byly do sklepa spouštěny ostatky ze hřbitova. Hloubku suterénu je možné pouze odhadnout, až do začátku primární kopule je vyplněn lidskými ostatky a otvory je možné nahlédnout dovnitř. Datum výstavby hradu Weikertschlag na tzv. Pankráckém vrchu není známo. Jelikož hrad nebyl po svém zničení na konci 14. století obnovován, byl časem zbořen a posloužil jako stavební materiál pro jiné stavby, takže ze skutečného hradu dnes zbylo jen velmi málo. Zachovalé jsou zbytky hradební věže.

Odtud trasa po Cyklostezce zřícenin (Ruinen-Rad-Route) pokračuje přes Grosau, následně podél „Thayarunde“ ke zřícenině středověkého hradu Kollmitz. Stojí na strmém skalním ostrohu, který obtéká řeka Dyje (Thaya) v široké smyčce, a je jedním z největších opevnění v zemi. Dochovaly se mohutné hradby se dvěma kruhovými nárožními věžemi, polokruhová věž s branou s lomeným obloukem, hladomorna, obranná věž a zbytky dvoupodlažního obytného paláce. Na severozápadní straně se zvedá 110 metrů dlouhá tzv. Česká zeď postavená kolem roku 1450 na obranu proti Jiřímu z Poděbrad, která je asi 300 metrů předsunutá vlastnímu hradu.

Zpět Cyklostezkou zřícenin se vydejte do obce Raabs an der Thaya, nad kterou se rozpíná velkolepý středověký hrad Raabs. Zachovalý mohutný hrad založený v 11. stol. je prvně zmiňován v Kosmově kronice. Původně byl postaven jako hrad na křižovatce starých obchodních cest jako ochrana před nájezdy ze severu. Spojují se zde dva prameny Dyje, Německá Dyje a Moravská Dyje. Hrad je Čechy nazýván Rakous (dříve Rakús), z čehož je odvozen český a slovenský název pro Rakousko/Rakúsko jako celek.

Z Raabsu se vydejte po cyklotrase „Thayarunde“ na jih. U Pfaffenschlagu můžete odbočit do Lienbenbergu, kde se nachází římskokatolická kaple zasvěcená svatému Šebestiánovi, pravděpodobně nejstarší dochovaná stavba v obci s románským jádrem a původní venkovní omítkou, nebo můžete pokračovat přímo do výchozího Groß Siegharts.

Zaujal Vás tento výlet? Nechte se inspirovat a prohlédněte si tipy na výlety v blízkém okolí:

Tipy na nedaleké výlety v Čechách:

Itinerář trasy výletu

Po kliknutí na mapu budete přesměrováni na www.mapy.cz s připravným itinerářem trasy výletu.

Waldviertelské hrady na cestě svázané stuhou řeky Dyje

Zdroj: text – Vysočina Tourism, příspěvková organizace