Pokud dáváte přednost aktivnímu trávení volného času, hornorakouský Mühlviertel je pro vás ideální oblastí. Spojíte zde krásu přírody, jedinečných památek, místní pohostinnost a radost z pohybu. Pro region jsou typick;é kamenné domy s fasádou z volně uložených žulových kvádrů se spárami vyplněnými vápnem, ve stylu zvaném „Steinbloss“. Na trase Hirsbach – Freistadt jich potkáte celou řadu.
Cyklovýlet startuje v Hirsbachu u muzea selského nábytku Hirschbacher Bauernmöbelmuseum. Skvostný selský nábytek s typickými prvky jako umělecky ztvárněné ornamenty, technika mramorování nebo malba na dýhu se zde vyrábí od počátku 19. století. V muzeu najdete více než 90 vzácných exponátů tohoto nábytku, doplněných předměty každodenní potřeby, výrobky lidového umění s náboženskou tématikou, tradičními kroji a keramickými předměty. Pozornost je věnována především obytnému prostoru, „černé kuchyni“ a sociálním poměrům tehdejších obyvatel.
Při delším pobytu doporučujeme také pěší túru po známé turistické stezce Steinbloss-Mauer-Weg. Nenáročná, 12,5 km dlouhá okružní trasa kolem Hirsbachu je věnovaná rozmanitosti kamenů, provede vás okolo typických kamenných usedlostí, kamenných zídek i přírodních kamenů.
Cca 4 km od Hirsbachu se zastavte na farmě s lihovarem Verwöhnbauernhof – Brennerei Wagner. Typické selské stavení uprostřed zvlněných zalesněných kopců, mezi vonícími loukami a uklidňujícími bylinkami zve k odpočinku a relaxaci. Pro svou polohu a jedinečnost můžeme toto místo vřele doporučit jako výchozí bod pro víkendové putování touto harmonickou krajinou.
V místním „Steinbloss“ stylu je také nedaleký rodinný restaurant Kulturwirtshaus Pammer. Restaurace rodiny Pammerů s tradicí od roku 1714 je vyhlášena svou kuchyní, která potěší všechny vaše smysly. Pokrmy jsou připravované z čerstvých produktů místních biofarem a bylinných zahrádek. Jídelna je obložená dřevem, v zimě vytápěná kachlovými kamny, v teplejších měsících můžete posedět na malebném dvorku.
Posilněni skvělým jídlem a občerstveni místním pivem zvládnete dalších asi 6,5 km do květinové obce Waldburg. Římskokatolický farní kostel Waldburg se třemi pozdně gotickými oltáři z období 1517 – 1520 patří ke kulturním klenotům kraje. Hlavní oltář vyobrazuje Pannu Marii, svatou Kateřinu a patronku kostela Marii Magdalenu. Pravý boční oltář je zasvěcen sv. Wolfgangovi z Řezna, levý pak svatému Laurentiovi Římskému. Navštívit můžete také Muzeum "mini agrimundus" s více než 100 věrnými miniaturami výjevů z každodenního života sedláků v 19. a 20. století.
Po dalších asi 8 km dojedeme do cíle – Freistadtu. Středověké pivovarské město má téměř kompletně zachovalé obranné opevnění a hrad s mohutnou věží ze 14. století, ve kterém sídlí Muzeum kraje Mühlviertel ve Freistadtu (Mühlviertler Schlossmuseum Freistadt). Příkop kolem starého města je upraven jako park. Na hlavním náměstí stojí barokní kostel Marienbrunnen. Naproti se nachází gotický farní kostel „Katharinenmünster“ s jedinou pětilodní bazilikou v Rakousku, pozoruhodnou klenbou a barokní kostelní věží, a kolem hlavního náměstí řada historických domů s gotickými, renesančními a barokními prvky.
Navštivte také údolí Feldaist ve Freistadtu včetně Hamru Thurytal. Jediné údolí, které se objevuje ve státní hymně, vás určitě nadchne. Kdysi se údolím ozývala kladiva kováren Thuryů, poháněná hučícími vodními koly. Venkovské a řemeslnické nářadí, zejména srpy a kosy zabalené v těžkých přepravních sudech, byly žádaným artiklem daleko za hranicemi. S průmyslovou revolucí ale „ruční“ výroba téměř vymizela. Díky Sdružení “Revitalisierung Thurytal” (Revitalizace údolí Thurytal) byly pozůstatky hamrů obnoveny jako tzv. “Druhý hamr”. Kovářské řemeslo se tak může opět představit v původní podobě.
Freistadtský pivovar je pro milovníky piva a regionální kuchyně jako stvořený. Právo vařit pivo ve svých vlastních domech obdrželi freistadtští občané již v roce 1363 od vévody Rudolfa IV. a týkalo se každého, kdo vlastnil dům uvnitř freistadtských hradeb. Počátky současného pivovaru se datují do roku 1770, kdy se spojili majitelé 149 domů v centru města do „Braucommune Freistadt“, aby chránili své zájmy, a společně pak uzavřeli s obcí smlouvu, jejíž práva a povinnosti jsou platné do dnes.
Po kliknutí na mapu budete přesměrováni na www.mapy.cz s připravným itinerářem trasy výletu.
Zdroj: text – Vysočina Tourism, příspěvková organizace