Kolik přívlastků může mít řeka? Čarovná a mocná, hluboká, romantická, dechberoucí i obávaná … to všechno je Vltava

Kolik přívlastků může mít řeka? Čarovná a mocná, hluboká, romantická, dechberoucí i obávaná … to všechno je Vltava

Hluboká nad Vltavou bývá cílovou destinací mnoha výletníků, jenž zavítají do regionu Jižních Čech. Dnes tomu nebude jinak, jen zvolíme trasu, která vás provede po stopách vorařů kolem Vltavy. Startujeme u přehrady Hněvkovice, trasa dlouhá asi 13 km není nijak náročná, cyklostezku z Purkarce až do Hluboké nad Vltavou lemují infotabule s informacemi o stavbě a okolí Hněvkovické nádrže.

Než v Purkarci nasednete na kola, prohlédněte si Síň tradic jihočeské voroplavby, muzeum práce a způsobu života vorařů a šífařů v povodí Vltavy. Vesnice samotná je obrazem doby, kdy několik obcí na obou březích Vltavy muselo ustoupit výstavbě vodní nádrže Hněvkovice a Temelínské elektrárny. Purkarec přišel o svou pravobřežní část, které se říkalo Malá Strana. Tyto události popisuje ve svém částečně autobiografickém románu Rybí krev Jiří Hájíček.  Ve vsi je několik staveb ve stylu jihočeského lidového baroka. V lesích okolo Purkarce bylo objeveno několik pravěkých mohyl.

Kolik přívlastků může mít řeka? Čarovná a mocná, hluboká, romantická, dechberoucí i obávaná … to všechno je Vltava

Po cca 2,5 km vás krátká odbočka z hlavní cyklostezky dovede po červené „Svatojakubské“ turistické značce ke zřícenině gotického loveckého hradu Karlův hrádek. Hrad byl založen císařem Karlem IV., podle něhož byl pojmenován Karlshaus, měl se stát centrem nového panství odděleného od nedaleké Hluboké. Hrad byl pravděpodobně bez věží, vjíždělo se do něj přes hradní příkop s padacím mostem rovnou do nádvoří. Od konce 14. století je však již uváděn jako opuštěný. Byly zde provedeny archeologické průzkumy a objeveny pozůstatky mnohem staršího zřejmě až pravěkého osídlení. K historii hradu se váže několik místních pověstí, podle nejznámější z nich má být někde pod hradem schovaný vinný sklípek naplněný vínem, který má hlídat velký vzteklý pes.

Zpátky na cyklostezce, po dalších asi 5 kilometrech, u infocedule č. 4 můžete odložit kola, a pěšky se vydat po červené značce podél plotu místní obory na místo s krásným a uklidňujícím pohledem na Vltavu a okolí Hluboké nad Vltavou – vyhlídku Babu. Na skalním vrcholu ve 449 m n.m. se nalézají také zbytky hradiště ze starší a pozdní doby bronzové.

A teď už nás čeká Hluboká nad Vltavou. Již z dálky nás svými bílými zdmi a cimbuřím zdraví zámek Hluboká. Zámek známý z pohádky Pyšná princezna je jedním z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších v České republice. Svou dnešní podobu inspirovanou tudorovskou a alžbětinskou architekturou získal až v 19. století za vlády knížete Jana Adolfa II. Schwarzenberka. Zámek má 140 místností a 11 věží, je přístupný celoročně, nabízí několik variant prohlídek včetně bezbariérových. Zámecká jízdárna je využívána jako výstavní síň Alšovy jihočeské galerie. Určitě byste neměli vynechat prohlídku romantických zámeckých zahrad či parku. Od roku 2013 je v provozu naučná stezka zámeckým parkem, dlouhá 2,5 km s deseti zastaveními se zajímavostmi z historie i současnosti zámeckého areálu a Hlubocka.

Do našeho výletu tematicky zapadá také barokní lovecký zámeček Ohrada, který naleznete nedaleko, na břehu Munického rybníka. Sloužil k pořádání honosných loveckých slavností. V jeho interiérech jsou umístěny expozice Národního zemědělského muzea, věnované lesnictví, myslivosti a rybářství. V těsném sousedství můžete zavítat do zoologické zahrady Ohrada, která chová více než 250 živočišných druhů.

Pokud se nechcete vracet zpět na kole stejnou cestou, můžete využít lodní dopravy, což váš zážitek z putování podél Vltavy jen umocní.

Zaujal Vás tento výlet? Nechte se inspirovat a prohlédněte si tipy na výlety v blízkém okolí:

Tipy na výlety v sousedním Rakousku:

Itinerář trasy výletu

Po kliknutí na mapu budete přesměrováni na www.mapy.cz s připravným itinerářem trasy výletu.

Kolik přívlastků může mít řeka? Čarovná a mocná, hluboká, romantická, dechberoucí i obávaná … to všechno je Vltava

Zdroj: text – Vysočina Tourism, příspěvková organizace