Trasa dlouhá asi 38 km vás provede krajinou jihočeských pohádek, romantickou i tajemnou. Cesta vede přes blata vonící mechem a rašelinou, kolem kouzelných vesniček plných bohatě zdobených stavení. Pokud dáte přednost víkendovému pobytu, máme pro vás tip na další výlet.
Středověké město Soběslav najdete v jižních Čechách u řeky Lužnice. Slavné rožmberské časy připomínají zbytky městského opevnění a hrad s okrouhlou gotickou věží Hláska. Historické jádro města s gotickými kostely sv. Petra a Pavla, a sv. Víta, Mariánským sloupem a kamennou kašnou je městskou památkovou zónou. Nezapomeňte navštívit Smrčkův dům, kde je umístěno národopisné muzeum s expozicí věnovanou blatům. Dům Petra Voka neboli Rožmberský dům, kterým se po nocích prochází a žalostně kvílí soběslavská Bílá paní Zuzana Vojířová, vám zprostředkuje informace o rodu Rožmberků.
Ze Soběslavi se přesunete do malebné vesnice Záluží, na jejíž návsi s kapličkou nemůžeme minout kovárnu se zařízenou blatskou světnicí, černou kuchyní a muzeem loutek, které majitel pan Vaněk, učedník Jiřího Trnky, sám vyrábí.
Sesedněte z kola a projděte si Blatskou stezku, která vede přírodní rezervací Borkovická blata. Chráněné území zde bylo vyhlášeno z důvodu ochrany zachovalého ekosystému ručně vytěženého rašeliniště s charakteristickou flórou a faunou. Borkovická rašeliniště jsou původem z konce doby ledové, kdy po ústupu ledu zůstala jezírka sycená vodou. Dlouho zde probíhala ruční a následně průmyslová těžba rašeliny. Z rašeliniště se v minulosti vyrýpávaly rašelinné „cihly“ nazývané „borky“, které se sušily a užívaly na otop a následně jako hnojivo. Určitě vaší pozornosti neunikne „Blatská princezna“ – nejstarší a nejvyšší borovice blatka, která má rozdvojený kmen.
Romantického ducha blatům dodávají vesničky selského baroka s jedinečnou lidovou architekturou - Mažice, Zálší, Klečaty, Komárov, Svinky, Vlastiboř, Debrník. Jejich bílé, žluté i jinak barevné statky s bohatě zdobenými štíty, často díly známých tvůrců z rodin Šochů či Patáků, připomínají perníkové chaloupky.
Uprostřed lesa Svákov se osvěžte čistou vodou ze studánky vedle Kaple Panny Marie Bolestné. Voda studánky může mít dle pověsti zázračnou moc, když vrátila zrak osleplému tesaři či uzdravila nemocnou ženu velitele Soběslavských kanonýrů. U kaple končí křížová cesta, která začíná u kříže nad kempem a tvoří ji 14 zastavení ve formě reliéfů vytesaných do kamenných balvanů. Nedaleko kaple najdete kdysi mocné hradiště osadníků z doby bronzové. V polovině výstupu je romantický altánek, a kdo projde valem, dostane se k dřevěné rozhledně Svákov s výhledem na celou soběslavskou krajinu a začátek českomoravské vrchoviny s vrchem Choustník.
Vracíme se do Soběslavi, kde se můžete osvěžit na moderním koupališti se dvěma bazény, tobogánem, skluzavkami a brouzdalištěm pro děti.
Druhý den se přepravte vlakem nebo autem do nedalekého Milevska, města proslaveného pestrými a bujarými maškarní průvody, čeká vás asi 23 km dlouhá trasa. V Milevsku si prohlédnete rozpustilé masky a dozvíte se něco z historie této tradice v Muzeu milevských maškar, jediném v Čechách. Najdete zde také nejstarší klášter jižních Čech s kostelem Navštívení Panny Marie, který nese stopy všech architektonických stylů od románského období přes gotiku až po baroko.
Z Milevska vyrazte jihovýchodním směrem, cca po 9 km navštivte Muzeum mlynářství, pekařství a zemědělství v Božeticích. V jednotlivých expozicích si prohlédnete velké zemědělské stroje i nářadí, nebo vybavení pekárny či dobové domácnosti.
Po dalších asi 4 km se zastavte u tvrze Vlksice. Renesanční tvrz v obci Vlksice byla přeměněna nejprve na sýpku a později na skladiště. Dochovala se až do dnešní doby jako obdélná patrová budova se zbytky původních renesančních sgrafi.
Pokud máte ještě čas a chuť, doporučujeme si výlet asi o 20 km prodloužit a navštívit usedlost Budař v obci Kovářov. Usedlost je nejstarším roubeným domem v Čechách, byla citlivě vybudována z bývalého mlýna, jehož založení se datuje do počátku 17. století. Je součástí přírodního parku Zeměráj, plného zážitků a poznání. Pokud s sebou máte děti, neměli byste jim tento zážitek odepřít. Součástí areálu je i Hospůdka Pod Hrází, kde si můžete dát výborný oběd nebo svačinu.
Po kliknutí na mapu budete přesměrováni na www.mapy.cz s připravným itinerářem trasy výletu.
Výlet 2. denPo kliknutí na mapu budete přesměrováni na www.mapy.cz s připravným itinerářem trasy výletu.
Zdroj: text – Vysočina Tourism, příspěvková organizace