Počasí akorát na výlet, ale vy nevíte kam? Nechte se nalákat na putování za památkami, které nabízí Třebíčsko na jihovýchodním cípu Kraje Vysočina. Trasa je dlouhá asi sto kilometrů a je proto vhodná pro víkendové putování ať už autem nebo na kole.
Výlet zahájíme u Dašovského mlýna. Jde o soukromé rodinné muzeum mlynářství a venkovského životního stylu. Můžeme si prohlédnout kompletní strojové vybavení válcového mlýna, příklady zpracování lnu, muzeum pytlů, sbírky předmětů denní potřeby z kuchyně, dětského pokoje a prádelny, součástí expozice je i zachovalá lékárna.
Krátkou odbočkou ze směru na Moravské Budějovice se dostaneme do Dešova, obce se dvěma katastrálními územími, Malý a Velký Dešov, jejíž počátky se datují do konce 14. století. Pro bohatou štukovou výzdobu fasád, zdobená vjezdová vrata či barokně tvarované štíty především domů č.p. 3, 4, 5 a 17 byla obec v roce 1995 prohlášena vesnickou památkovou rezervací.
Vrátíme se do Moravských Budějovic, druhého největšího města okresu Třebíč. Historicky první písemná zpráva pochází z roku 1231. Město bylo vybudováno na říčce Rokytce na staré Haberské stezce ze Znojma do Jihlavy. Vystřídala se zde řada majitelů, k nimž patřili páni z Lichtenburku, Valdštejnové, za kterých město dosáhlo největšího rozmachu, dále Schaumburkové a Wallisové. K památkám patří barokně klasicistní zámek z pozdního 18. století, kostel sv. Jiljí ze 13. století, kaple sv. Michala, masné krámy s expozicí dávno zaniklých řemesel, farní areál s hradební zdí a baštou, částečně dochované opevnění města, pod kterým se nachází vzácný geologický útvar - pararulová vrása. Historické centrum zdobí řada zachovalých měšťanských domů.
Následující zastávkou je Boňov. Obec horského návesního typu ležící na pravém břehu Ostrého potoka má téměř původně zachovalý půdorys. Malebná náves je obklopena štítově orientovanými uzavřenými statky s branou a přízemními, delší stranou do ulice řazenými domy se zdobenými vjezdovými branami. Uprostřed návsi stojí kaple se zvoničkou z druhé poloviny 19. století. Obec byla v roce 1995 prohlášena památkovou zónou.
Pokračujeme do starobylého města Hrotovice. Prohlédnout si můžeme původně románský, goticky přestavěný kostel sv. Vavřince, nebo renesanční zámek, který dostal v 18. století barokní podobu. Tragédii z konce 2. světové války, kdy omylem shozená bomba usmrtila několik místních občanů a sovětských vojáků, připomíná kamenný kříž a pomník uprostřed náměstí. Hrotovické muzeum dokumentuje bohatou historii města a jeho okolí podloženou archeologickými nálezy a příběhy od středověku až do 20. století. Připomíná také hrotovické rodáky v čele s malířem Františkem Bohumírem Zvěřinou. Nejnovější expozice je věnována místnímu průmyslu a zemědělství.
Dále nás čeká Babylon, druhá nejstarší a jedna z nejkrásnějších rozhleden v ČR. Kamenná věž v empírovém stylu stojí v parku u loveckého zámečku Vlčí kopec. Má čtyřhranný půdorys, od vyšších pater je osmistěnná. Od úchvatné vyhlídky, která je krytá, má okna a je vybavena stojatými dalekohledy, nás dělí 18 metrů a 105 schodů po dubovém kruhovém schodišti. Prohlédneme si stropní fresky, vytvořené ve znameních zvěrokruhu. Pokud počasí dovolí, uvidíme až do Vídně a na vrcholky Alp.
Dnešní putování zakončíme v Náměšti nad Oslavou. Dominantou je renesanční zámek přestavěný v 16. století z původního středověkého hradu. V interiérech je k vidění kolekce vzácných tapisérií, lze nahlédnout do kaple, knihovny s freskovou výzdobou, na nádvoří s arkádami a Neptunovou fontánou, do malé francouzské zahrady a anglického parku. Zámecká věž vetknutá do mraků okouzlí snad každého. Po kamenném barokním mostě se sedmi oblouky a dvaceti barokními sochami světců přejdeme na pravý břeh s historickým centrem, které je městskou památkovou zónou a najdeme zde kostel sv. Jana Křtitele, faru, špitál či hřbitov s hrobkou Haugwitzů.
Po kliknutí na mapu budete přesměrováni na www.mapy.cz s připravným itinerářem trasy výletu.
Zdroj: text a fotografie – Vysočina Tourism, příspěvková organizace