Tato nenáročná trasa je dlouhá 19 km, prochází malebnou oblastí Vysočiny v okolí Lipnice nad Sázavou. Během výletu potkáme spoustu skvostů, které rozhodně stojí za zhlédnutí.
První a nejdelší část spojuje podlipnické kostely. Kostel sv. Jiří v Řečici, který je pro svou dochovanou lidově gotickou stavbu a rustikální malby od roku 1958 chráněn jako kulturní památka České republiky, je startovním bodem cyklotrasy. Po cca 5,5 km se dostaneme do oblasti již zaniklé obce Loukov ke kostelu sv. Markéty a po dalších cca 4 km dojedeme do Dolního Města ke kostelu sv. Martina>. Jejich vznik se datuje do 1. poloviny 14. století. Kromě zajímavé architektury nabízí k obdivu množství poměrně dobře dochovaných středověkých nástěnných maleb.
Další zastávka je plánována u monumentu Hlava XXII. Je to osmnáctitunová a téměř tři metry vysoká žulová hlava s Haškovou tváří. Není to tak docela tvář Jaroslava, protože ten měl dlouhý a špičatý nos, a hrozilo, že ho někdo urazí. Za model posloužil nos vnuka Richarda Haška, který zdědil po mamince. V podstatě to není poznat, protože hlava je rozdělena na osm kusů, kdy na každé rovné ploše je vytesán text z Haškova Švejka. Monument je pojmenován podle románu Josepha Hellera, americké obdoby našeho Švejka.
Jaroslav Hašek byl a stále je s touto oblastí neodmyslitelně spojen. V Lipnici nad Sázavou má nejen „svůj“ památník a muzeum, ale také hostinec U České koruny, kde pracoval na svém nejslavnějším románu. Hostinec zrekonstruoval jeho vnuk Richard, a když budete mít štěstí, můžete zde potkat i pana Martina, pravnuka Jaroslava Haška.
Během trasy nelze vynechat Národní památník odposlechu, který svými třemi reliéfy metaforicky znázorňuje získávání informací (odposlech, udávání a sledování). Zatopené žulové lomy u Lipnice nad Sázavou posloužily havlíčkobrodskému sochaři Radomíru Dvořákovi a jeho partě k vytvoření nevšedního monumentu. Reliéf Zlatý voči byl odhalen 14. září 2007 v lomu Střelnice. Oči rámované trojúhelníkem symbolizují boží vševidoucnost. Trojúhelník, ve kterém jsou oči vytesány, měří na výšku 2,5 metru. Oční bulvy nesou nápis Home, Exit a Enter ve zlaté barvě. Reliéf Bretschneiderovo ucho byl odhalen jako první v roce 2005. Název dostal podle tajného policisty z románu Dobrý voják Švejk. Tři metry vysoký ušní boltec má symbolizovat špiclování. V neposlední řadě zbývá reliéf Ústa pravdy. Tento třímetrový reliéf je inspirován římskou plastikou Bocca della Veritá, která slouží k odhalování lhářů.
Nyní už míříme do samotné Lipnice nad Sázavou navštívit Památník Jaroslava Haška. Památník spolu s muzeem je umístěn v rodinném domku v podhradí, kde Jaroslav Hašek pobýval. Přestože si spisovatel zdejší prostředí dlouho neužíval, přinesl této oblasti významnou publicitu. V muzeu jsou umístěny exponáty věnované nejen místnímu pobytu a tvorbě. Dozvíme se něco o Haškově mládí a rodině. Expozicím vévodí jak jinak než známé postavy Haškových románů, a také například fotografie z proslulých festivalů humoru a satiry – Haškova Lipnice, které se konaly (a stále konají) v amfiteátru pod hradem od roku 1959.
Poslední zastávkou je hrad Lipnice neboli Kamenný strážce Posázaví. Jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů byl založen počátkem 14. století rodem pánu z Lichtenburka. Od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka. Hrad je ve vlastnictví státu a je veřejně přístupný. Hradem provázel ve své době dokonce i sám Jaroslav Hašek. Hradní prostředí jste mohli zahlédnout jako kulisu i v některých pohádkách či filmech, například Čert ví proč, nebo Ať žijí rytíři!
Po kliknutí na mapu budete přesměrováni na www.mapy.cz s připravným itinerářem trasy výletu.
Zdroj: text a fotografie – Vysočina Tourism, příspěvková organizace